Какъв е приносът на ФАНУК за развитието на българската индустрия?
Историята на ФАНУК в България датира от 1980 година, като това е един от първите офиси, открит от компанията в Европа. Със своята дейност в България ФАНУК допринася за сериозен тласък на високотехнологичното развитие на българското машиностроене. Първоначално това сътрудничество започва с лицензно производство на задвижвания и двигатели. Следва местно производството на лицензни ЦПУ-та на ФАНУК.
При тяхното производство са се използвали части и компоненти, доставени от ФАНУК Япония, а в България се е извършвало окончателното асемблиране. През 1983 по лиценз на ФАНУК се открива завода за производство на линейни роботи „Берое“ Стара Загора, който при своето съществуване е бил символ на българското роботостроене. Планираното производство се е очаквало да достигне цифрата 2000 робота на месец.
За годините на своята дейност в България ФАНУК дава възможност на голям брой машиностроителни инженери да натрупат безценен опит и да го прилагат при създаването на конкурентни технически решения и продукти.
Какво обхваща дейността на ФАНУК България днес?
Стремежът на ФАНУК България е винаги да бъде максимално близо до своите клиенти и чрез продуктите си да им помага при създаването на оптимални решения за автоматизация в индустрията. Териториално нашият офис отговаря за България, Гърция, Македония, Албания и Кипър. За тази територия предлагаме всички продуктови групи на ФАНУК като ЦПУ, източници на лазери – СО2 и Фиброоптичен, Роботи, Робомашини – малък вертикален обработваш център ROBODRILL, Нишкоерозийна машина – ROBOCUT и изцяло електрически задвижваната шприц машина – ROBOSHOT. За всички наши продукти предлагаме високо квалифициран гаранционен и след гаранционен сервиз.
Как бихте очертали бъдещето на индустриалната роботика в контекста на технологичните достижения на ФАНУК?
ФАНУК е един от световните лидери в производство на индустриални роботи с повече от 5000 броя производствен капацитет на месец. Гамата роботи на ФАНУК е изключително голяма, като товароносимостта им е то 1 кг до впечатляващите 2300 кг. Наличието на тази изключително широка гама не е самоцел, а възможност, която ФАНУК предоставя на своите клиенти, да подберат най-подходящия робот за конкретното приложение.
От страна на индустрията има очакване за по-бързо навлизане на функции, свързани с изкуствен интелект “AI” – функционалност, която предполага роботите да стават все по-интуитивни, да имат възможност за самообучение, да взимат „самостоятелни“ решения.
Безопасното съвместно извършване на операции в едно и също работно поле между индустриалния робот и човека до скоро беше невъзможно от съображения за сигурност. Това ограничение се премахва с навлизането на колаборативните роботи. Ние от ФАНУК считаме, че колаборативните роботи ще намират все по-голямо приложение, там където е необходимо едновременното съчетаване на роботизирани операции и операции, изискващи човешка намеса. За да бъдат ясно разграничими, колаборативните роботи на ФАНУК са в зелен цвят, а не в стандартния жълт цвят.
Все повече се изискват функции, свързани с отдалечената свързаност на роботите, тяхната възможност за комуникация помежду им, както и с други машини – интернет на нещата IoT. Развитието на визуалните системи – 2D и 3D позволява да се разширяват възможностите на роботите да взимат условно самостоятелни решения.
Разкажете повече за процеса на пазарна реализация на едно високотехнологично решение в сферата на автоматизацията – от лабораториите на ФАНУК до фабриката на клиента?
ФАНУК е компания с уникална структура, изградена около развойното звено на ФАНУК – продуктовите лаборатории. За всяка продуктова група на ФАНУК отговарят най-малко 10 лаборатории, които оперативно решават възникнали експлоатационни проблеми и разработват продукти с насоченост от 10 години напред във времето. В централата на ФАНУК в Япония една трета от всичките служители са заети с развойна дейност. Нашите лаборатории се намират в непосредствена близост до самото производство, което дава възможност времето между развойната дейност и реалното производство да бъде максимално съкратено. Благодарение на тази много тясна симбиоза между лабораториите и производството ФАНУК постига легендарното качество, на което разчитат нашите клиенти и партньори.
В зависимост от своето предназначение и функционалност всяка една продуктова група на ФАНУК има различен път до крайния клиент.
Основният ни продукт ЦПУ представлява строго специализиран промишлен контролер, който в комбинация със задвижванията на ФАНУК се използва от машиностроителите за управление както на машини с оптимална цена и мощна функционалност, така и за комплексни машини. В зависимост от различни фактори -като брой оси и мощности за тяхното задвижване, необходими софтуерни функции, нашите инженери подбират най-оптималния вариант на ЦПУ. След което машиностроителят програмира контролера съобразно уникалната функционалност на неговата машина.
Индустриалните роботите на ФАНУК се внедряват в роботизирани решения от нашите ключови партньори – системните интегратори. Това са инженерни компании, които имат значителен опит в автоматизацията и роботизацията. На база изискванията на крайния клиент, системните интегратори на ФАНУК проектират и изграждат индивидуално роботизирано решение. ФАНУК разполага с различни типове роботи, съобразени със спецификата на конкретни приложение като палетизация, заваряване, боядисване и др. Изключително широката гама роботи дава възможност системните ни интегратори да подберат най-подходящия робот за конкретното решение.
Продуктовата група на робомашините – вертикален обработващ център ROBODRILL е изключително бърза и прецизна машина, намираща приложение в автомобилната, часовникарската, едно интересно приложение е зъболекарската индустрия. ROBOCUT – нишко ерозийната машина е много добре позната на нашите клиенти със своята надеждност и прецизност при изработване на инструменти. Функционалността на изцяло електрическата шприц машина ROBOSHOT дава например възможност за производство на такъв сложен вид продукти каквито са оптическите лещи.
Всички наши продукти се произвеждат единствено и само в производствените звена на ФАНУК в Япония.
Основателни ли са опасенията, че роботите ще заменят хората на техните работни места?
В началото на 70-те години на миналия век с навлизане на компютрите в индустрията започва третата индустриална революция, което бележи началото на индустриалната автоматизация. Днес с Индустрия 4.0 започва развитието на решения, базирани върху изкуствения интелект, самообучаващи се системи, интернет на нещата – всичко това предполага все по-широка интеграция на всички физически процеси и решения за тяхното управление. Това естествено се очаква да има ефект върху социалните процеси в едно общество и това очакване не винаги е позитивно.
Робота е главният „виновник“, набеден за заместването на хората в производството. В действителност, първоначалната цел на автоматизацията е да се подобри производителността и качеството и да се намали разхода на енергия. Следващата стъпка е да бъде заменен монотонният и ниско квалифициран труд, чрез роботизирани решения.
ФАНУК произвежда индустриални роботи, а не хуманоидни роботи. Индустриалните роботи са високо прецизни машини, които за да функционират според техническото задание, трябва да бъдат програмирани от квалифицирани специалисти. Да, от една страна, индустриалната роботизация премахва определение групи трудови дейности, но, от друга, създава нови възможности. Това е пример как социалната необходимост води след себе си технологични решения и обратното.
Кои са ключовите принципи, благодарение на които ФАНУК България поддържа високо ниво на сервизна дейност и услуги?
Гаранционното и след гаранционното обслужване на нашите клиенти е крайъгълният камък в дейността на ФАНУК. За това ние се гордеем с едни уникален сервиз, който предлага обслужване „До живот“ с резервни части и сервиз на нашите ЦПУ-та, Роботи и Робомашини. Наша задача е в рамките на 24 часа от получаване на запитване да подсигурим необходимите резервни части и наш инженер да бъде на място при клиента, където е възникнал проблема. Нашите клиенти могат да бъдат сигурни, че когато използват който и да е продукт на ФАНУК, те ще бъдат обслужени по един и същ начин, където и да се намират по света.
Това е изключително важно, когато все повече български компании са ориентирани към износ и те, и техните клиенти имат сигурността, че най-близкият офис на ФАНУК ще им окаже съдействие, независимо в коя държава се намира тяхното оборудване.
Какви са целите на ФАНУК, участвайки в специализираното изложение MachTech & InnoTech Expo 2018?
Тази година ФАНУК България ще представи на MachTech & InnoTech Expo 2018 няколко много интересни продукта и решения. За първи път ще представим колаборативен робот на FANUC CR7. Чрез неговото представяне ще демонстрираме възможността за безопасна съвместна работа между човек и робот.
Друго много интересно приложение, което ще представим, е вертикален център ROBODRILL, който ще бъде оборудвам с роботизирана система за зареждане на детайли.
Ще демонстрираме също така и напълно електрическата шприц машина ROBOSHOT, даваща възможност за изключително прецизен контрол на процеса на шприцоване на пластмаси. Консумацията на енергия на тази машина е възможно най-ниската в нейния клас.
Ние разчитаме, че MachTech & InnoTech Expo 2018 ще се превръща все повече в необходимия и търсен специализиран форум в полза на индустрията в България и региона.